Vandringen på Östermalm

Den 16 september var runt 30 kvinnor som samlades vid Kungliga Biblioteket i Humlegården. Många medlemmar och några nya kvinnor varav flera stycken anmälde sig som medlemmar i Dea-föreningen.

Berith Dalström, vår fantastiskt duktiga guid, tog oss runt Östermalm där många framstående kvinnor levt och verkat. Under vandringen blev vi allt mer uppretade för vid flera adresser därvi stannade till borde det ha funnits något minnesmärke. Vi passerade hus där Ellen Key, Elin Wägner, Alexandra Kollontaj, Harriet Löwenhjelm, Sonja Kovalevsky m.fl. bott och verkat.
Inte det minsta lilla spår kunde vi se.
Bara den här vandringen visar hur osynliggjorda kvinnorna är i den offentliga historieskrivningen och hur viktigt Dea-föreningens arbete är.

 Vi var ändå glada över hur mycket vi hade lärt oss under vandringen och dagen avslutades på kafé Sturekatten.

Rulla till toppen